Operetka – Musical – Piosenka
O koncercie
30 WRZEŚNIA 2023, 18:00 | COK DOM NARODOWY W CIESZYNIE
Ten wieczór to niezwykła muzyczna podróż do świata, w którym można bezkarnie poromansować, skosztować dobrego wina, zatańczyć, spotkać wiele lubianych postaci i przypomnieć sobie całe mnóstwo melodii do dziś niezapomnianych, mimo że od ich powstania upłynęło już tak wiele lat. Ten świat to operetka, ale również musical i piosenka. Czy odchodzą w zapomnienie? Wciąż nie. Czy pamiętamy te największe przeboje? Wciąż tak. Wielka sława to żart, Twoim jest serce me, Graj, Cyganie, Mamma, Granada, Śnić sen, Gdybym był bogaty, Miłość to niebo na ziemi, Przetańczyć całą noc i wiele innych przebojów uwielbianych przez publiczność.
A że bardzo dawno na festiwalowej scenie koncertu operetkowo-musicalowego nie było… zapraszamy! Tym bardziej, że w wyborowym towarzystwie podróżować będziemy.
Wykonawcy
Iwona Socha – sopran
Adam Sobierajski – tenor
Adam Szerszeń – baryton
Mirella Malorny-Konopka – fortepian
Małgorzata Mendel – prowadzenie
Iwona Socha
Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, w klasie śpiewu solowego prof. Jana Ballarina. Ukończyła również studia na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Jest finalistką i laureatką licznych międzynarodowych i krajowych konkursów wokalnych. W swojej dotychczasowej działalności artystycznej współpracowała z plejadą znakomitych dyrygentów i reżyserów. Jeszcze w czasie studiów zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu rolą Małgorzaty w operze Faust Ch. Gounoda, z gościnnym udziałem Bogdana Paprockiego.
W swoim repertuarze posiada liczne partie operowe i operetkowe, partie sopranowe z dzieł oratoryjno-symfonicznych oraz pieśni. Regularnie koncertuje w kraju, a także w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwie, Słowacji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i Firmy Fonograficznej DUX. Uczestniczyła w kursach Wokalnych Izabelli Kłosińskiej, Ingrid Kremling, Adama Kruszewskiego, Petera Mury, Jadwigi Romańskiej, Jolanty Żmurko, Teresy Żylis-Gary, a w roku 2016 rozpoczęła w Wiedniu indywidualną pracę wokalną z Ileaną Cotrubas. Występuje z większością krajowych orkiestr symfonicznych i kameralnych, w tym z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, Sinfonią Iuventus. Współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Operą Wrocławską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Na Zamku w Szczecinie, Mazowieckim Teatrem Muzycznym Operetka w Warszawie.
Artystka brała udział w wielu festiwalach muzycznych, m.in.: Międzynarodowym Festiwalu Operete Kauno Pilyje (Litwa), Festiwalu Saint Maxime la Sainte Baume (Francja), Festiwalu Operowym w Bydgoszczy, Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, Festiwalu „Viva il canto” w Cieszynie, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Bravo Maestro w Kąśnej Dolnej, Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju, Festiwalu Oratoryjnym Musica Sacromontana, Letnim Festiwalu Operowym Opery Krakowskiej. W roku 2013 zdobyła prestiżowy laur Najlepszej Śpiewaczki Operowej w ramach ogólnopolskiej Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury. W roku 2016 otrzymała Nagrodę Wydawców Katolickich Feniks za płytę z mszą Józefa Zeidlera Missa Pastorita zrealizowaną z udziałem orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Pawła Przytockiego.
Adam Sobierajski
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie śpiewu prof. Alicji Słowakiewicz-Wolańskiej. Solista Opery Krakowskiej oraz Opery Śląskiej w Bytomiu. Jest laureatem IV (2006) i II (2008) nagrody na Konkursie Operetkowym im. I. Borowickiej w Krakowie. W 2008 roku zdobył wyróżnienie i 4 nagrody specjalne (w tym dla najlepszego tenora) w Międzynarodowym Konkursie Operowym im. A. Didura w Bytomiu. Jest również zdobywcą III nagrody w I Europejskim Konkursie Tenorów w Sosnowcu (2009). W 2014 roku wystąpił w muzycznym programie TVP2 „SuperSTARcie„ reprezentując gatunek muzyczny – opera. Współpracuje z Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą i Filharmonią w Białymstoku, Teatrem Wielkim w Łodzi. W repertuarze artysty znajdują się główne partie tenorowe z oper: Czarodziejski flet, Don Giovanni, Cyrulik Sewilski, Turek w Italii, Napój Miłosny, Maria Stuarda, Traviata, Eugeniusz Oniegin, Cyganeria. Role w operetkach to m.in.: Adam (Ptasznik z Tyrolu), Su-Czong (Kraina Uśmiechu), Tassilo (Hrabina Marica), Edwin (Księżniczka Czardasza), Barinkay (Baron Cygański). Adam Sobierajski prowadzi intensywną działalność koncertową występując m.in. w: NOSPR w Katowicach, Filharmoniach – Zabrzańskiej, Śląskiej, Krakowskiej, Łódzkiej, Bydgoskiej, Płockiej, Toruńskiej, Olsztyńskiej. Za swoje artystyczne dokonania dwukrotnie odznaczony nagrodą Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury”, a w roku 2017 uhonorowany nagrodą „Laur Knurowa” przyznawaną przez Radę Miasta swojego rodzinnego Knurowa za rozsławianie miasta.
Adam Szerszeń
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach z klasy Danuty Rajchel. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Michaliny Growiec. Był śpiewakiem zespołu Camerata Silesia, solistą Opery Śląskiej w Bytomiu, gościnnym solistą Teatru Wielkiego w Poznaniu, solistą Teatru Wielkiego w Łodzi, pozostaje gościnnym solistą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, gdzie kreował pierwszoplanowe partie w siedmiu premierach i kilkudziesięciu spektaklach, a także solistą opery Krakowskiej. Od roku 2002 jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie po uzyskaniu stopnia doktora nauk muzycznych pracuje na stanowisku adiunkta. Artysta ma w swoim repertuarze 35 ról w następujących dziełach:Ch.W. Gluck – Orfeo ed Euridice, H. Purcell – Dydona i Eneasz, W.A. Mozart – Cosi fan tutte, G. Bizet – Carmen, G. Verdi – Aida, Traviata, Ernani, Don Carlos, Un ballo in mascera, I Due Foscari, Stiffelio, La forza del destino, U. Giordano – Andrea Chenier, P. Czajkowski – Dama Pikowa, Eugeniusz Oniegin, M. Musorgski – Borys Godunow, G. Puccini – La Boheme, Madama Butterfly, Tosca, S. Moniuszko – Starszny Dwór, Halka, Beata, L. van. Beethoven – Fidelio, K. Millöcker – Bettelstudent, B. Bartok – Zamek Sinobrodego, Ph. Glass – The fall of house of Usher, J. Strauss – Die Fledermaus, Zigeunebaron, I. Kalman – Księżniczka Czardasza. R. Leoncavallo – Pajace, L. Bernstein – Kandyd, R. Wagner – Tannhauser. Jego dorobek artystyczny to również dzieła oratoryjno-kantatowe I cykle pieśni:Występował w Niemczech, Belgii, Luksemburgu, Francji, Włoszech, Kanadzie, Tajwanie, Japonii, Kuwejcie, Bahrajnie. Odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Mirella Malorny-Konopka
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały oraz w klasie kameralistyki prof. Reginy Strokosz-Michalak. Współpracuje z wybitnymi śpiewakami – solistami, m.in. Opery Narodowej w Warszawie, Opery Krakowskiej, Opery Śląskiej, Opery Wrocławskiej, Opery Poznańskiej oraz instrumentalistami (Metropolitan Opera New York, New York City Opera, Goeteborg Symphony Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Śląska w Katowicach). Jest laureatką licznych nagród za wyróżniający akompaniament. Występowała na wielu festiwalach, wśród których wymienić można m.in.: Festiwal Puzonowy w Warszawie, Festiwal im. J. Kiepury w Krynicy, Festiwale „Tydzień Talentów” i „Bravo Maestro” w Kąśnej Dolnej, „Ave Maria” w Czeladzi, „Belcanto per sempre” we Włocławku, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju, Festiwal Sinfonii Varsovii „Lato na Grochowskiej”, „Żywieckie Suwakowanie” w Żywcu i inne. W charakterze pianisty konkursowego brała udział m.in. w Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki „Ars et Gloria” w Katowicach, Konkursie Wokalnym im. St. Moniuszki w Kudowie-Zdroju, Międzynarodowym Konkursie im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Jako solistka występowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną oraz z Orkiestrą „Musici di Silesia”. W 2017 roku, wraz z Jakubem Urbańczykiem, tubistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, nagrała płytę zawierającą utwory Lebedjewa, Williamsa, Szweda i Gregsona na tubę solo z towarzyszeniem fortepianu. Płyta została wydana w 2018 roku przez wytwórnię płytową DUX. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych. Obecnie związana jest z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.