O koncercie
15 GRUDNIA 2024, 18:00 | COK DOM NARODOWY W CIESZYNIE
„Uśmiechnij się z Kiepurą” to wyśmienite mini-widowisko muzyczne wypełnione najpiękniejszymi piosenkami, ariami i duetami z repertuaru legendarnego Jana Kiepury. Nie zabraknie utworów takich jak „Brunetki, blondynki”, „Ninon”, „Kto me usta całuje ten śni”, „Wiedeń miasto moich marzeń”, „Funiculi funicula”, czy „O sole mio”, a także barwnych duetów – „Pokochaj mnie”, „Lekko, zwiewnie”, „Barcelona”, „Usta milczą, dusza śpiewa”, wzruszających i zabawnych scenek z życia Mistrza oraz anegdot z życia legendarnej pary. Reżyserem i narratorem koncertu jest znany z wielu programów telewizyjnych i radiowych Łukasz Lech.
Wykonawcy
Adam Sobierajski jako Jan Kiepura
Iwona Socha jako Marta Eggerth
Joanna Steczek fortepian
Adam Sobierajski | tenor
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie śpiewu prof. Alicji Słowakiewicz-Wolańskiej. Solista Opery Krakowskiej oraz Opery Śląskiej w Bytomiu. Jest laureatem IV (2006) i II (2008) nagrody na Konkursie Operetkowym im. I. Borowickiej w Krakowie. W 2008 roku zdobył wyróżnienie i 4 nagrody specjalne (w tym dla najlepszego tenora) w Międzynarodowym Konkursie Operowym im. A. Didura w Bytomiu. Jest również zdobywcą III nagrody w I Europejskim Konkursie Tenorów w Sosnowcu (2009). W 2014 roku wystąpił w muzycznym programie TVP2 „SuperSTARcie„ reprezentując gatunek muzyczny – opera. Współpracuje z Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy, Operąi Filharmonią w Białymstoku, Teatrem Wielkim w Łodzi. W repertuarze artysty znajdują się główne partie tenorowe z oper: Czarodziejski flet, Don Giovanni, Cyrulik Sewilski, Turek w Italii, Napój Miłosny, Maria Stuarda, Traviata, Eugeniusz Oniegin, Cyganeria. Role w operetkach to m.in.: Adam (Ptasznik z Tyrolu), Su-Czong (Kraina Uśmiechu), Tassilo (Hrabina Marica), Edwin (Księżniczka Czardasza), Barinkay (Baron Cygański). Adam Sobierajski prowadzi intensywną działalność koncertową występując m.in. w: NOSPR w Katowicach, Filharmoniach – Zabrzańskiej, Śląskiej, Krakowskiej, Łódzkiej, Bydgoskiej, Płockiej, Toruńskiej, Olsztyńskiej. Za swoje artystyczne dokonania dwukrotnie odznaczony nagrodą Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury”, a w roku 2017 uhonorowany nagrodą „Laur Knurowa” przyznawaną przez Radę Miasta swojego rodzinnego Knurowa za rozsławianie miasta.
Iwona Socha | sopran
Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, w klasie śpiewu solowego prof. Jana Ballarina. Ukończyła również studia na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Jest finalistką i laureatką licznych międzynarodowych i krajowych konkursów wokalnych. W swojej dotychczasowej działalności artystycznej współpracowała z plejadą znakomitych dyrygentów i reżyserów. Jeszcze w czasie studiów zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu rolą Małgorzaty w operze Faust Ch. Gounoda, z gościnnym udziałem Bogdana Paprockiego. W swoim repertuarze posiada liczne partie operowe i operetkowe, partie sopranowe z dzieł oratoryjno-symfonicznych oraz pieśni. Regularnie koncertuje w kraju, a także w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwie, Słowacji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i Firmy Fonograficznej DUX. Uczestniczyła w kursach Wokalnych Izabelli Kłosińskiej, Ingrid Kremling, Adama Kruszewskiego, Petera Mury, Jadwigi Romańskiej, Jolanty Żmurko, Teresy Żylis-Gary, a w roku 2016 rozpoczęła w Wiedniu indywidualną pracę wokalną z Ileaną Cotrubas. Występuje z większością krajowych orkiestr symfonicznych i kameralnych, w tym z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, Sinfonią Iuventus. Współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Operą Wrocławską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Na Zamku w Szczecinie, Mazowieckim Teatrem Muzycznym Operetka w Warszawie. Artystka brała udział w wielu festiwalach muzycznych, m.in.: Międzynarodowym Festiwalu Operete Kauno Pilyje (Litwa), Festiwalu Saint Maxime la Sainte Baume (Francja), Festiwalu Operowym w Bydgoszczy, Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, Festiwalu „Viva il canto” w Cieszynie, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Bravo Maestro w Kąśnej Dolnej, Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju, Festiwalu Oratoryjnym Musica Sacromontana, Letnim Festiwalu Operowym Opery Krakowskiej. W roku 2013 zdobyła prestiżowy laur Najlepszej Śpiewaczki Operowej w ramach ogólnopolskiej Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury. W roku 2016 otrzymała Nagrodę Wydawców Katolickich Feniks za płytę z mszą Józefa Zeidlera Missa Pastorita zrealizowaną z udziałem orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Pawła Przytockiego.