<<< powrót do archiwum

Archiwum
rok 2018

Ks. Jan Twardowski & Hadrian Filip Tabęcki
MSZA POLSKA wg KS. TWARDOWSKIEGO

Sądecka Orkiestra Kameralna

wykonawcy:
SĄDECKA ORKIESTRA KAMERALNA
Joanna Lalek - sopran
Ewa Puchalska - sopran
Ewelina Rzezińska - mezzosopran
Andrzej Marusiak - tenor
Krzysztof Chalimoniuk - baryton
Piotr Pieron - bas
Hadrian Filip Tabęcki - fortepian
Leszek Mieczkowski - dyrygent
[Krzysztof Kolberger] - głos narratora (nagrany w roku 1998)

Msza Polska wg ks. Twardowskiego stanowi nową wersję instrumentacyjną uwzględniającą wybitne zespoły z nurtu muzyki klasycznej i współczesnej: proMODERN - utytułowany rewelacyjny sekstet wokalny składający się z artystów współpracujących z warszawską Operą Kameralną, oraz Sądeckia Orkiestra Kameralna - zespół pracujący pod dyrekcją Leszka Mieczkowskiego. Całość pod czujnym okiem kompozytora Hadriana Filipa Tabęckiego, który wykona partię fortepianu.
Znaczącym symbolem kontynuacji historii utworu, a także swoistym hołdem, będzie wykorzystanie archiwalnego nagrania nieżyjącego wybitnego wykonawcy tej mszy - Krzysztofa Kolbergera. Za zgodą rodziny aktora będziemy mogli ponownie delektować się jego artystycznym kunsztem recytacji poezji księdza Jana Twardowskiego. Wiersze Twardowskiego w wykonaniu tego wybitnego aktora zostały nagrane w latach 1998 - 2004, kiedy to Krzysztof Kolberger na stałe współpracował z kompozytorem.
„Msza Polska" stanowi zręczne połączenie muzyki klasycznej i poezji śpiewanej,
w swej treści i gatunku nawiazując do spuścizny mszy koncertowej. Nie jest to jednak forma użytkowa - często teksty poezji zastępują kluczowe teksty liturgiczne używane podczas mszy katolickiej. Tak jest na przykład w Credo, gdzie tekst wyznania wiary został w całości zastąpiony najważniejszym bodaj wierszem księdza - „Śpieszmy się kochać ludzi". Wszystkie te zabiegi konstrukcyjne i koncepcyjne były konsultowane przez Hadriana Filipa Tabęckiego z księdzem Twardowskim na etapie tworzenia, jak i po premierze.

 

fot. Jerzy Pustelnik

fot. Jerzy Pustelnik

fot. Jerzy Pustelnik 

W. A. Mozart
WESELE FIGARA

Wesele Figara

 

Więcej zdjęć tutaj

 

Orkiestra, Chór i Soliści Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie przedstawiają Państwu cieszącą się niezwykłą popularnością operę komiczną Mozarta - „Wesele Figara”. Dzieło, które od ponad dwustu lat jest obecne w repertuarze teatrów operowych całego świata, zachwyca doskonałością formy i lekkością muzycznych przebiegów.

O co chodzi w tej niezwykłej intrydze?

Służący hrabiego Almavivy - Figaro - ma się ożenić z pokojówką Zuzanną. Odkrywa jednak, że hrabia zamierza uwieść Zuzannę i przywrócić „pańskie prawo".
Sprytny Figaro, z równie sprytnymi narzeczoną i hrabiną, knują misterną intrygę. Hrabina przebrana za Zuzannę idzie na schadzkę z hrabią. Nieoczekiwanie przebranie myli nie tylko jego, ale i samego Figara. Oczywiście wszystko kończy się szczęśliwie i zabawnie.

Niezwykłe powodzenie arcydzieła Mozarta ma swoje źródło tak w komizmie sytuacyjnym libretta (librettto: Lorenzo da Ponte, wg Pierre Beaumarchais'go), jak i w szczytach kompozytorskiego mistrzostwa. Niewątpliwie dzieło to należy do najwspanialszych komedii muzycznych. 

2018-09-29 18:00:00

Koncert Galowy - Muzyka Cieszy(n)


Koncert realizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej
fot. S. Adamczyk

Orkiestra Reprezentacyjna Straży GranicznejOrkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej

Wykonawcy:

ORKIESTRA REPREZENTACYJNA STRAŻY GRANICZNEJ

Natalia Zabrzeska - sopran
Roksana Wardenga - mezzosopran
Rafał Bartmiński - tenor
Wacław Wacławiak - baryton
Grzegorz Szostak - bas

Mjr SG Leszek Mieczkowski
- dyrygent

Małgorzata Mendel - prowadzenie

Słynni Podhalańczycy są znani jako doskonali interpretatorzy muzyki symfonicznej oraz akompaniamentów klasycznych w transkrypcjach na wielką orkiestrę dętą. Występują z powodzeniem na festiwalach muzycznych prezentując muzykę operową, operetkową, musicalową oraz rozrywkową. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej ma na swoim koncie ponad 10 tysięcy koncertów entuzjastycznie oklaskiwanych przez wielomilionową widownię, szereg nagród i wyróżnień, nagrania kilkunastu  płyt  CD  z muzyka klasyczną, regionalną i rozrywkową.

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej i znakomici młodzi wokaliści wystąpią w koncercie galowym, w dwuczęściowym programie składającym się z przebojów polskiej muzyki operowej i popularnej oraz utworów klasycznych i rozrywkowych kompozytorów europejskich.


 


stowarzyszenie via musica