<<< powrót do archiwum
Złote Przeboje Wczesnego PRL-u
Teatr im. A. Mickiewicza w Cieszynie
Siłą muzyki z okresu PRL-u jest jej autentyczność. Piosenki były piękne, łatwo wpadały w ucho i miały bardzo ładne, wzruszające do dziś teksty. W czasach kiedy promowano pieśni masowe ich tematyka była bardzo ograniczona. Muzyka przełamywała stereotypy, polityczne, kulturowe i obyczajowe bariery, dając początek nowej generacji i nowym czasom. Nie sprzyjało to pisaniu piosenek bez przesłania ideologicznego. No i cóż z tego - pamiętamy je do dziś.
W programie tego niezwykłego koncertu znajdą się piosenki Władysława Szpilmana, Jerzego Haralda, Marka Sarta, Zygmunta Wiehlera, Tadeusza Sygietyńskiego
i innych kompozytorów.
Nie zabraknie takich przebojów, jak: „Pójdę na Stare Miasto", „Jak przygoda to tylko w Warszawie", „Nie wierzę piosence", „Trzej przyjaciele z boiska", „Pierwszy siwy włos", „Czerwony autobus".
wykonawcy:
FESTIWALOWA ORKIESTRA ROZRYWKOWA
pod dyrekcją
MAŁGORZATY KANIOWSKIEJ
soliści:
Sabina Olbrich-Szafraniec
Ireneusz Miczka, Robert Szpręgiel
oraz
Joanna Lubańska, Anna Szawińska, Maria Zuber,
Dariusz Panek, Szymon Staniszewski
prowadzenie:
Magdalena Jackowska
Więcej zdjęć w galerii kliknij tutaj!
Sekretny Ogród - koncert pieśni żydowskich
Restauracja Historyczna „Pod Brunatnym Jeleniem” w Cieszynie
Anashim - to po hebrajsku „ludzie". Są ludźmi muzyki i teatru, i - co nie jest bez znaczenia - przyjaciółmi. Spotkanie grupy doświadczonych profesjonalistów czerpiących inspiracje z muzyki etnicznej, jazzu i sztuki scenicznej, stało się impulsem do zagłębienia w bogatą i różnorodną kulturę żydowską. Ponad dwa lata pracy nad doskonaleniem materiału oraz entuzjastyczny odbiór ich koncertów doprowadziły do wydania premierowego albumu „Sekretny ogród".
Z ogromu bogactwa gatunku wyłonili pieśni ich zdaniem najpiękniejsze, pieśni posiadające nie tylko oczywiste walory muzyczne, ale działające również siłą słowa. Dla podkreślenia wartości literackich utworów teksty zostały przetłumaczone z języków oryginalnych (hebrajskiego, jidysz, ladino) na język polski.
„Sekretny ogród" to muzyka odkrywająca niezwykłą różnorodność gatunku - od sefardyjskiej pieśni weselnej, przez yiddish swing'a, aż po współczesne kompozycje do tekstów poetyckich. Szukając właściwego wyrazu artystom udało się stworzyć własny język muzyczny dający przestrzeń dla spójnej, artystycznej wypowiedzi czerpiącej z ich doświadczeń i inspiracji.
Wykonawcy:
Zespół ANASHIM w składzie:
Marta Gzowska-Sawicka - śpiew
Wojciech Golec - akordeon
Krzysztof Maciejowski - skrzypce
Eugeniusz Kubat - kontrabas
Marcin Żupański - klarnet bas., flet, saksofon
Więcej zdjęć w galerii kliknij tutaj!
Rodzinne Trio Operowe
COK - Dom Narodowy w Cieszynie, sala widowiskowa
wykonawcy:
Agnieszka Sokolnicka - sopran
Mikołaj Adamczak - tenor
Marcin Hutek - baryton
Marcello Giusto - fortepian
„RODZINNE TRIO OPEROWE" to wyjątkowy zespół śpiewaków operowych młodego pokolenia, których łączy nie tylko muzyczna pasja, lecz także więzy krwi i przyjaźń. Podczas swoich koncertów artyści wykonują arie i duety operowe, operetkowe, i musicalowe, pieśni różnych kompozytorów, a także piosenki stanowiące klasykę muzyki rozrywkowej. Występy „Tria Operowego" cieszą się ogromnym powodzeniem, tak ze względu na dobór utworów, jak i znakomite wykonania, którym towarzyszą zwykle pozytywne emocje i szereg zabawnych sytuacji, które zdarzyć się mogą jedynie w kręgu rodzinnym. Śpiewacy są laureatami prestiżowych, międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. Hans Gabor Belvedere Competition, Concorso Internazionale di Canto w Weronie, Internationaler Gesangwettbewerb der Kammeroper Schloss Rheinsberg, Konkurs Wokalny im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach, Konkurs Wokalny im. Jana i Edwarda Reszków w Częstochowie. Współpracują z Opernhaus w Zurichu, Opera de Oviedo, Theater Lübeck, Teatro Politeama Garibaldi w Palermo, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Krakowską i Operą na Zamku w Szczecinie.
Śpiewakom akompaniuje włoski pianista i kompozytor Marcello Giusto.
Magdalena Jackowska - prowadzenie
Więcej zdjęć w naszej galerii - kliknij tutaj!
OSTATNI PRZEBÓJ RICHARDA RODGERSA I OSCARA HAMMERSTEINA II - MAJSŁYNNIEJSZEGO DUETU AUTORSKIEGO W DZIEJACH BROADWAYU
Przedstawienie zrealizowano dzięki porozumieniu z R&H Theatricals Europe - www.rnh.com
„My Favorite Things", „Do-Re-Mi", „Sixteen Going on Seventeen", „Climb Ev'ry Mountain" - to nie tylko największe przeboje „Dźwięków muzyki", to również jedne z najbardziej znanych musicalowych standardów, jakie wyszły spod rąk Rodgersa i Hammersteina. W 1965 roku na ekrany kin weszła filmowa wersja hitu, w której w głównych rolach wystąpili Julie Andrews i Christopher Plummer. Był to jeden z największych kinowych przebojów swoich czasów, który do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych filmów muzycznych w historii.
Wykonawcy:
Orkiestra Gliwickiego Teatru Muzycznego
Miłosz Kula - dyrygent
Maria Rainer Ewa Lobaczewska
Matka Przełożona Jolanta Kremer
Siostra Berthe Jolanta Mazoń
Siostra Margaretta Anna Jakiesz-Błasiak
Siostra Sophia Weronika Wons
Kapitan Georg von Trapp Michał Musioł
Franz Jerzy Gościński
Frau Schmidt Jolanta Mazoń
Rolf Gruber Paweł Tyszkiewicz
Elsa Schraeder Anita Maszczyk
Max Detweiler Andrzej Skorupa
Herr Zeller Przemysław Witkowicz
Baronowa Elberfeld Katarzyna Wysłucha
Baron Elberfeld Wiesław Gawałek
Admirał von Schreiber Ireneusz Miczka
Admirałowa von Schreiber Danuta Widuch-Jagielska
Dzieci von Trapp:
Gretel - Paula Piłat, Marta - Zuzanna Bednorz, Brigitta - Weronika Januszkiewicz, Louisa - Julia Łamacz, Liesl - Natalia Brodzińska, Kurt - Ambroży Żychiewicz, Friedrich - Miłosz Mogielski
Rok 1938.
Maria jest nowicjuszką w zakonie w austriackim Tyrolu. Ponieważ jej niepokorna dusza nie poddaje się rygorom klasztornej reguły, matka przełożona znajduje jej zatrudnienie u kapitana Georga von Trappa. Maria ma być guwernantką jego osieroconych przez matkę siedmiorga dzieci. Szybko przełamuje lody i zdobywa serca podopiecznych - nie tylko dzięki wrodzonemu urokowi, ale również miłości do śpiewu. Między nią a kapitanem zawiązuje się uczucie. Tymczasem nad Austrią zbierają się chmury - kraj zostaje opanowany przez nazistów.
Więcej zdjęć w galerii - kliknij tutaj!
Sacrum w operze - Koncert Galowy
Kośiół Jezusowy w Cieszynie
Finałowy koncert z udziałem ponad 100 wykonawców.
W gronie solistów znakomici śpiewacy.
Nietypowa aranżacja przestrzeni Kościoła Jezusowego.
Operowe arie, duety, tercety i sceny zbiorowe treścią dotykające sacrum.
TOSCA
TRUBADUR * OTELLO
MOC PRZEZNACZENIA * NABUCCO
HALKA * STRASZNY DWÓR
NORMA
To opery, z których fragmenty wykonają:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej
Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia"
przygotowanie chóru - Izabella Zielecka-Panek
Katarzyna Oleś-Blacha - sopran
Anna Wiśniewska-Schoppa - sopran
Anna Lubańska - mezzosopran
Dominik Sutowicz - tenor
Stanisław Kuflyuk - baryton
Sławomir Chrzanowski - dyrygent
Małgorzata Mendel - słowo
Więcej zdjęć w naszej galerii - kliknij tutaj!