O koncercie
30 GRUDNIA 2024, 19:00 | KOŚCIÓŁ IM. NMP CIESZYN (BOBREK)
Nic piękniej nie wypełni świątecznego nastroju jak kolędowanie. Przedostatni dzień roku, tuż po Świętach Bożego Narodzenia, jest znakomitym czasem na posłuchanie (a także wspólne śpiewanie) najpiękniejszych kolęd. A zaprasza „Camerata Silesia”, czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza utworzona przez kierującą zespołem do dziś dyrygentkę Annę Szostak. Od 2024 roku Zespół jest Instytucją Kultury Miasta Katowice współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To będzie wyjątkowe wydarzenie, świąteczny, festiwalowy prezent dla Publiczności.
Wykonawcy
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”
Anna Szostak dyrygentka
Małgorzata Mendel prowadzenie
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza utworzona w 1990 r. przez kierującą zespołem do dziś dyrygentkę Annę Szostak. Zespół ceniony jest przede wszystkim za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej. Dokonuje prawykonań, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej. W ciągu ponad 30 lat działalności „Camerata Silesia” zdobyła międzynarodową renomę występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Azji. Zespół regularnie bierze udział w najważniejszych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce, będąc gościem m.in. Warszawskiej Jesieni, Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena czy festiwali takich jak Chopin i jego Europa. Chór był również zapraszany na ważne festiwale zagraniczne: m.in. Sommerfestspiele w Bregenz, ISCM World Music Days w Wiedniu i we Wrocławiu, Musikfestival Landschaft Westfalen w Münster czy Sounds New Contemporary Music Festival w Canterbury. „Camerata Silesia” współpracuje z najwybitniejszymi dyrygentami, solistami, instrumentalistami i orkiestrami na świecie. Spośród tych ostatnich można wymienić zespoły tej rangi, co Wiener Symphoniker, London Philharmonic Orchestra czy Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, a także Sinfonia Varsovia. Poziom pracy chóru docenił szczególnie Krzysztof Penderecki – „Camerata Silesia” wielokrotnie współwykonywała pod batutą samego kompozytora jego Pasję Łukaszową, Polskie Requiem i Siedem bram Jerozolimy, a podczas Warszawskiej Jesieni uczestniczyła w wykonaniu Canticum Canticorum. W 2012 zespół został zaproszony do udziału w przedstawieniach i nagraniach na DVD scenicznej wersji Pasji wg św. Łukasza Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny. W 2017 roku chór wykonywał to samo dzieło w Londynie razem z London Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Vladimira Jurowskiego. Zespół ma w dorobku już kilkadziesiąt płyt. Pięć autorskich albumów chóru nagranych pod dyrekcją Anny Szostak uzyskało Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” – w latach 1997, 2020, 2021, 2022 i 2023, a kilkanaście było do niej nominowanych. „Fryderykami” nagradzane były też przedsięwzięcia, przy których Camerata współpracowała: monograficzna płyta z utworami Pawła Szymańskiego z 1997 roku oraz box „100 na 100” dokumentujący sto lat muzyki polskiej wyróżniony w 2020 roku aż dwiema statuetkami. Zespół został objęty patronatem Miasta Katowice w 2004 roku, a także podjął stałą współpracę z NOSPR, której siedziba stała się miejscem regularnych koncertów „Cameraty Silesii”. Od 2024 roku Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” jest Instytucją Kultury Miasta Katowice współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Anna Szostak
Dyrygentka, pedagog, profesor sztuk muzycznych. Stworzyła i prowadziła kilka zespołów wokalnych, z którymi zdobywała nagrody na festiwalach polskich i zagranicznych. Największe jednak uznanie zyskała jako założycielka i dyrygentka utworzonego przez siebie w 1990 roku Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Zespół ten, złożony z solistów-wokalistów, wykonując pod jej kierunkiem zarówno utwory wokalne a cappella, jak i wokalno-instrumentalne, prowadzi aktywną działalność koncertową i nagraniową, honorowaną prestiżowymi nagrodami, zdobywając uznanie krytyki w kraju i za granicą. Ceniony jest przede wszystkim za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej oraz, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej. Anna Szostak dokonała ponad 300 prawykonań dzieł kompozytorów, którzy nierzadko dedykowali swe utwory jej i jej zespołowi, m.in.: K. Baculewskiego, R. Campy, R. Gabrysia, A. Gabrysia, H.M. Góreckiego, K. Knittla, A. Koszewskiego, Z. Krauzego, A. Krzanowskiego, St. Krupowicza, P. Łukaszewskiego, Z. Preisnera, S. Procacciolego, B. Schaeffera, W. Szalonka, P. Szymańskiego, R. Twardowskiego, J. Wnuk-Nazarowej i A. Zubel. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt wydawnictw fonograficznych. Nagrywane pod jej dyrekcją i zgodnie z jej koncepcją płyty Cameraty honorowane są prestiżowymi nagrodami, zdobywając uznanie krytyki w kraju i za granicą. Pięć autorskich albumów chóru uzyskało Nagrodę Muzyczną „Fryderyk”, a kilkanaście było do niej nominowanych. W roku 2015 otrzymała brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za szczególne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.