Przejdź do treści

Wspomnienie. Pamięci Józefa Świdra

O koncercie

14 GRUDNIA 2024, 18:00 | COK DOM NARODOWY W CIESZYNIE

Kilka pieśni na głos z fortepianem, „Śpiewy Mszalne” na głos i gitarę oraz koncert na gitarę i kwartet smyczkowy zabrzmią podczas wyjątkowego koncertu poświęconemu Profesorowi Józefowi Świdrowi, kompozytorowi bliskiemu Festiwalowi „Viva il canto”. Jego utwory były wielokrotnie na festiwalowych scenach wykonywane. Znany na świecie wspaniały twórca muzyki chóralnej pisał m.in. także na gitarę. Sięgamy po ten właśnie repertuar, uzupełniając go kilkoma pieśniami z towarzyszeniem fortepianu. To będzie koncert pełen uroku i pięknej muzyki.

Wykonawcy

Tomasz Spaliński gitara
Roksana Wardenga mezzosopran
Mirella Malorny-Konopka fortepian

KWARTET „AKADEMOS” w składzie:
Irena Kalinowska-Grohs
I skrzypce
Joanna Cogiel II skrzypce
Aleksandra Batog altówka
Danuta Sobik-Ptok wiolonczela

Małgorzata Mendel słowo

Tomasz Spaliński

Gitarzysta, kameralista, kompozytor, pedagog, prof. dr hab. sztuk muzycznych. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie gitary doc. Edmunda Jurkowskiego. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawczego Gitary Klasycznej w Łodzi oraz Międzynarodowego Konkursu Gitarowego „O Gitarę Czarnych Diamentów” w Tychach. Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, stypendysta Rządu Hiszpanii – studia w Real Conservatorio Superior de Mùsica w Madrycie w klasie gitary Josè Luisa Rodrigo. Występował z koncertami na terenie całego kraju i za granicą, m.in.: w Czechach, na Słowacji i Węgrzech, w Niemczech, Austrii, Lichtensteinie, we Włoszech, w Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz na Kubie. Od roku 1988 nieprzerwanie związany zawodowo z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, który był wydawcą następujących publikacji: Tomasz Spaliński wybrane utwory na gitarę solo, Tomasz Spaliński gra utwory gitarowe Józefa Świdra (CD, 2005, pierwsza archiwizacja wszystkich dzieł kompozytora), Twórczość gitarowa Józefa Świdra. Pogłębiona analiza aspektu wykonawstwa instrumentalnego (pierwsza kompleksowa monografia dot. twórczości gitarowej Józefa Świdra + CD, 2007), El fondo (CD, gitara solo, 2012), Eu Te Amo (CD, T & R Guitar Duo, 2014), Poziom prywatny vol.1 (CD, Poziom prywatny, 2017), Poziom prywatny vol.2 (CD, Poziom prywatny, 2020), String Drilling (CD, T & R Guitar Duo, 2022). Z jego udziałem ukazały się również płyty CD: Okt.opus (Śląski Oktet Gitarowy, 2008), XIII Lubuski Weekend Gitarowy (nagranie „live”, T&R Guitar Duo, 2014), Dariusz Janus „Three colours of fantasy” (2015). Tomasz Spaliński jest doświadczonym i cenionym pedagogiem, mogącym poszczycić się sukcesami swoich podopiecznych na wielu konkursach gitarowych, w tym rangi międzynarodowej. Prowadzi liczne konsultacje metodyczne, lekcje pokazowe oraz warsztaty gitarowe dla nauczycieli i uczniów na terenie całego kraju, udziela się również w pracach jury konkursów i przesłuchań. Współpracował w charakterze eksperta z Centrum Edukacji Artystycznej, Ministerstwem Edukacji i Nauki, Radą Doskonałości Naukowej, a także Radą Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa w dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP odznaczył Tomasza Spalińskiego Medalem Złotym za Długoletnią Służbę.

Roksana Wardenga

Śpiewaczka, mezzosopran. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. Jana Ballarina. Jest finalistką Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego „W kręgu muzyki słowiańskiej” organizowanego przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, XXII Międzynarodowego Konkursu Mikulasa Schneider-Trnavskiego w Trnawie, I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy (Nagroda Dyrektora Opery Bałtyckiej). Jest laureatką nagrody specjalnej w X Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego – za wykonanie pieśni Ignacego Jana Paderewskiego, pierwszej nagrody w XV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. H. Godina we Vrablach, pierwszej nagrody w VI Ogólnopolskim Konkursie im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach, drugiej nagrody w III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. A. Hiolskiego w Kudowie Zdroju, drugiej nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie im. Jana Kiepury w Krynicy, pierwszej nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym „Bella Voce” w Busku Zdroju, pierwszego wyróżnienia w VI Konkursie Wokalnym im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej w Katowicach. Śpiewaczka gościła na festiwalach: Daegu UNESCO Music Festiwal 2021 (Korea Południowa),Chopina w Gaming (Austria), Witolda Lutosławskiego Łańcuch X w Warszawie, Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, mozartowskim w Warszawie, Adama Didura w Sanoku, Viva il canto w Cieszynie, Ave Maria w Czeladzi, Muzyki Organowej w Gliwicach, Letnie Spotkania Kameralne Drezdenko, Krzyż Wielkopolski, Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki w Warszawie, Muzyki Polskiej w Krakowie, Dniach Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Współpracowała z Operą Śląską w Bytomiu, w roku 2022 zadebiutowała w Národním Divadle Moraveskoslezkim w Ostravie. Od tego samego roku współpracuje także z Warszawską Operą Kameralną. Podczas koncertu inaugurującego sezon 2019/2020 Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie wykonała partię Broni w operze S. Moniuszki Hrabina. Reprezentowała miasto Katowice w Korei Południowej uczestnicząc w „World Opera Gala Koncert” w Daegu Opera Haus. Brała udział w „Nocy Muzeum” w Sali Koncertowej NOSPR wykonując Trzy poematy do słów Jana Kasprowicza Karola Szymanowskiego. Dokonuje nagrań dla Polskiego Radia Katowice oraz Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Mirella Malorny-Konopka

Pianistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały oraz w klasie kameralistyki prof. Reginy Strokosz-Michalak. Współpracuje z wybitnymi śpiewakami – solistami, m.in. Opery Narodowej w Warszawie, Opery Krakowskiej, Opery Śląskiej, Opery Wrocławskiej, Opery Poznańskiej oraz instrumentalistami (Metropolitan Opera New York, New York City Opera, Goeteborg Symphony Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Śląska w Katowicach). Jest laureatką licznych nagród za wyróżniający akompaniament. Występowała na wielu festiwalach, wśród których wymienić można m.in.: Festiwal Puzonowy w Warszawie, Festiwal im. J. Kiepury w Krynicy, Festiwale „Tydzień Talentów” i „Bravo Maestro” w Kąśnej Dolnej, „Ave Maria” w Czeladzi, „Belcanto per sempre” we Włocławku, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju, Festiwal Sinfonii Varsovii „Lato na Grochowskiej”, „Żywieckie Suwakowanie” w Żywcu i inne. W charakterze pianisty konkursowego brała udział m.in. w Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki „Ars et Gloria” w Katowicach, Konkursie Wokalnym im. St. Moniuszki w Kudowie-Zdroju, Międzynarodowym Konkursie im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Jako solistka występowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną oraz z Orkiestrą „Musici di Silesia”. W 2017 roku, wraz z Jakubem Urbańczykiem, tubistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, nagrała płytę zawierającą utwory Lebedjewa, Williamsa, Szweda i Gregsona na tubę solo z towarzyszeniem fortepianu. Płyta została wydana w 2018 roku przez wytwórnię płytową DUX. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych. Obecnie związana jest z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Kwartet „Akademos”

Kwartet „Akademos” został założony w 1997 roku przez absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach. W tym samym roku zespół zainaugurował cykl koncertowy pod nazwą Bytomskie Poranki Kameralne, który stał się początkiem intensywnej działalności artystycznej. W okresie swojej działalności artystycznej „Akademos” wykonał ponad pięćset koncertów w kraju i za granicą, brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i konkursach muzycznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Koncertował w ośrodkach muzycznych Austrii, Czech, Niemiec, Litwy, Słowacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA. Zespół jest laureatem I nagrody na 16. Concorso Internationale di Esecuzione Musicale “Provincia di Caltanisetta Musica da Camera” we Włoszech, III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Beethovena w Hradec (Czechy), nagrody Radia Katowice za najlepsze wykonanie utworu kompozytora śląskiego oraz nagrody PWM na Ogólnopolskim Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Katowicach. Otrzymał również stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodę Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury. Kwartet „Akademos” brał udział w kilkudziesięciu festiwalach muzycznych takich, jak: „Warszawska Jesień”, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Hudobna Jar w Presovie, Festival di Mezza Estate Provincia di Verona, Central European Festival Zilina, Bachfest w Lipsku, Osterfestival Bayreuth i inne. Repertuar wykonywany przez zespół to arcydzieła kameralistyki XVIII i XIX, klasyka XX wieku oraz dzieła najnowsze. Kwartet ma swoim dorobku liczne prawykonania utworów współczesnych oraz udział w projektach interdyscyplinarnych ze Śląskim Teatrem Tańca i Orkiestrą Muzyki Nowej. Od kilku lat każda z członkiń zespołu prowadzi także swoją indywidualna działalność artystyczną i dydaktyczną, okazjonalnie współpracując przy okazji różnych projektów artystycznych.