Cieszyńskie święto śpiewu startuje po raz 31.
Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” po raz kolejny odbędzie się we wrześniu nad Olzą. To już ponad 30 lat historii tego wydarzenia muzycznego, które od roku 1992 zaprasza do Cieszyna melomanów. Znajdują tu swoją muzykę miłośnicy opery, operetki i musicalu, publiczność oczekująca wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych, a także ci, którzy lubią jazz i muzykę popularną. Zróżnicowana oferta festiwalowa adresowana jest do starszej i młodszej publiczności, do wytrawnych melomanów i do tych, którzy dopiero chcą rozpocząć muzyczną przygodę, do wszystkich, którzy kochają śpiew. W programie tegorocznej edycji, nieco bardziej kameralnej niż poprzednie, znajdą się m.in. muzyka sakralna, pieśni Moniuszki zaaranżowane w nowej, jazzowej stylistyce, z wykorzystaniem elementów klasyki i etno, wyjątkowy koncert Kasi Łaskiej, polskiej Elsy z Krainy Lodu, koncert z uwielbianymi przez publiczność utworami z operetek i musicali, a także niezwykle interesujące wykonanie Carminy Burana Carla Orffa.
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów muzyki klasycznej
Carl Orff – Carmina Burana
Zabrzmi w wersji na chór mieszany, chór dziecięcy, solistów, dwa fortepiany i zespół instrumentów perkusyjnych. Na scenie pojawi się ponad 130 wykonawców. 24 września o godz. 18.00 w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie wystąpią: utytułowany Zabrzański Chór „Resonans con tutti”, chór dziecięcy będący częścią Permoník Choir Karviná (Czechy), jednego z najlepszych chórów na świecie, pianiści: Mirella Malorny-Konopka i Grzegorz Biegas, perkusiści: Aleksander Kulawik, Adam Bonk, Jacek Dwojak, Mateusz Garstecki, Tomasz Kowalczyk, Łucja Zahorska oraz wspaniali soliści: Ewelina Szybilska – sopran, Jan Jakub Monowid – kontratenor, Stanislav Kuflyuk – baryton, Waldemar Gałązka – dyrygent.
Festiwalowa Carmina Burana zostanie wykonana nie na trzy, a na cztery głosy solowe… Tym czwartym będzie słowo Tadeusza Sławka, wybitnego literaturoznawcy, poety, tłumacza i eseisty. Autorskie „wariacje” prof. Tadeusza Sławka na temat oryginalnych, łacińskich tekstów średniowiecznych poprzedzą każdą z trzech części dzieła.
Muzyka sakralna
Jest zawsze obecna na Festiwalu „Viva il canto”. Tym razem w muzycznym dialogu spotkają się dwie śpiewaczki: Ewa Tracz – sopran i Roksana Wardenga – mezzosopran, których udział gwarantuje wieczór pełen wyjątkowego klimatu, tym bardziej, że do śpiewaczek dołączy Tomasz Orlow – wybitny organista i improwizator. W programie koncertu znajdą się perły muzyki sakralnej, m.in. Ave Maria W. Gomeza, F. Schuberta, G. Donizettiego, fragmenty dzieł oratoryjnych G. Rossiniego i W.A. Mozarta, a wyjątkowym dopełnieniem będą improwizacje organowe Tomasz Orlowa. Koncert odbędzie się 23 września o godzinie 19.00 w Kościele Imienia Najświętszej Marii Panny w Cieszynie.
Magda Brudzińska i Moniuszko Zaczarowany
Magda Brudzińska, charyzmatyczna wokalistka, altowiolistka, aranżerka i producentka muzyczna, powraca wraz ze swoim zespołem na Festiwal „Viva il canto” z nowym projektem. Tym razem zaczarowała pieśni Moniuszki, czyniąc z nich wspaniałe przeboje na miarę XXI wieku. Magda jest artystką znaną w Europie z wykonań muzyki aszkenazyjskiej, bałkańskiej, romskiej i polskiej w nowoczesnych aranżacjach. Odważnie i pięknie łączy tradycję z nowoczesnością, folkowe brzmienie przeplata elementami jazzu, muzyki klasycznej i popu. Wystąpi w COK Domu Narodowym w Cieszynie 28 września o godzinie 18.00, a towarzyszyć Jej będą: Adam Niedzielin na fortepianie i Józef Michalik na kontrabasie.
Kasia Łaska – polska Elsa z Krainy Lodu
Mam tę moc, Moon River, Wyśniłam sen, Never Enough i inne najpiękniejsze filmowe piosenki zabrzmią podczas wyjątkowego koncertu Kasi Łaskiej! Wokalistka i aktorka najważniejszych teatrów muzycznych zaśpiewa w Cieszynie po raz pierwszy. Filmowa Elsa z uwielbianej przez widzów w każdym wieku i nagrodzonej dwoma Oscarami Krainy lodu, po premierze drugiej części filmu w 2020 roku wystąpiła z piosenką Chcę uwierzyć snom podczas gali oscarowej w Los Angeles jako pierwsza polska artystka w historii. Koncert poprowadzi zajmująca się muzyką filmową dziennikarka muzyczna Magda Miśka-Jackowska, cieszynianka. Koncert zaprezentujemy 29 września o godz. 18.00 w COK Domu Narodowym w Cieszynie. Kasi towarzyszą: Przemysław Zalewski (instrumenty klawiszowe), Mateusz Owczarek (gitara), Maciej Magnuski (bass), Kornel Kondrak (perkusja).
Operetka – musical – piosenka – na bis
Ten wieczór to niezwykła muzyczna podróż do świata, w którym można bezkarnie poromansować, skosztować dobrego wina, zatańczyć, spotkać wiele lubianych postaci i przypomnieć sobie całe mnóstwo melodii do dziś niezapomnianych. Ten świat to operetka, musical i piosenka. Czy odchodzą w zapomnienie? Wciąż nie. Czy pamiętamy te największe przeboje? Wciąż tak. Wielka sława to żart, Twoim jest serce me, Graj, Cyganie, Mamma, Granada, Śnić sen, Gdybym był bogaty, Miłość to niebo na ziemi, Przetańczyć całą noc i wiele innych przebojów uwielbianych przez publiczność. W tę magiczną podróż zabierają nas: Iwona Socha – sopran, Adam Sobierajski – tenor, Adam Szerszeń – baryton, Mirella Malorny-Konopka – fortepian. Zaczynamy w COK Domu Narodowym o godz. 18.00.
Więcej: vivailcanto.pl
Organizator:
Stowarzyszenie „Via Musica” w Cieszynie
Współorganizator: COK Dom Narodowy w Cieszynie
Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Cieszyna, Województwa Śląskiego i Powiatu Cieszyńskiego.