„Va pensiero…” (Nabucco), „Nessun dorma” (Turandot), „Recondita armonia” (Tosca), „Kuplety torreadora” (Carmen), „Marsz triumfalny” (Aida) i inne ukochane przez publiczność utwory z największych dzieł operowych zabrzmią 16 września w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie podczas uroczystej, jubileuszowej gali na zakończenie 30. edycji Festiwalu „Viva il canto”. Wystąpią polscy i zagraniczni artyści, orkiestra i chór pod dyrekcją Igora Dohoviča.
Festiwal „Viva il canto” zawsze słynął z pięknych i realizowanych z dużym rozmachem koncertów galowych. Nie inaczej będzie w tym roku. 16 września o godz. 18:00 w cieszyńskim Teatrze zabrzmią znane i uwielbiane przez wszystkich utwory z oper takich jak: „Tosca”, „Aida”, „Traviata”, „Carmen”, „Cyganeria”, „Nabucco”, „Don Carlos” czy „Turandot”. To te fragmenty operowe, które wszyscy znamy, i na które z niecierpliwością czekamy podczas spektakli. One inspirują reżyserów i pojawiają się w najpiękniejszych filmowych scenach, chętnie emitują je stacje radiowe, a soliści mierzą się z ich wykonaniem w konkursach wokalnych!
My je proponujemy w wielkiej gali jubileuszowej, w wykonaniu ponad stu artystów. Od pierwszej chwili emocje będą rosły, nie pozwalając Państwu zaczerpnąć głębszego oddechu, aż do zjawiskowego finału… – zapewniają organizatorzy.
Wśród arii, miłosnych duetów oraz wielkich scen zbiorowych nie zabraknie tych zjawiskowych: „Nessun dorma”, „Recondita armonia”, kupletów Torreadora, chóru „Va pensiero”, wzruszającego „Te Deum” z „Toski”, „Barkaroli” i innych. Wszystkie, bez wyjątku, porywają i wzbudzają ogromne emocje. Te piękne melodie wykonywały i wykonują największe światowe gwiazdy, m.in.: Carlo Bergonzi, José Carreras, Barbara Hendricks, Marilyn Horne, Leo Nucci, Luciano Pavarotti, Dame Joan Sutherland, Renata Tebaldi i inni.
Do tego wyjątkowego koncertu zaprosiliśmy Orkiestrę i Chór Opery Śląskiej oraz wyśmienitych solistów, których kariery artystyczne pięknie się rozwijają w Polsce i na świecie. Mają cudowne głosy, potrafią oczarować każdą publiczność, łączy ich nie tylko miłość do muzyki, ale także to COŚ, czego nie da się dookreślić, a jednak JEST…
16 września w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza wystąpią: Aleksandra Borkiewicz – sopran, Ilona Krzywicka – sopran, Bernadetta Grabias – mezzosopran, Mykhailo Malafii – tenor, Mateusz Zajdel – tenor, Stepan Drobit – baryton, Grzegorz Szostak – bas. Orkiestrę i Chór Opery Śląskiej w Bytomiu poprowadzi Igor Dohovič.
Więcej o koncercie oraz informacja o biletach: tutaj
Jubileuszową, trzydziestą edycję Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto”, która z powodu pandemii nie mogła odbyć się w ubiegłym roku, zaplanowano na wrzesień 2022. Między 10-16 września, na zakończenie lata, spotkamy się – tradycyjnie – w Cieszynie nad Olzą, by na kilka dni zaczarować miasto śpiewem.
Publiczność będzie miała okazję obejrzeć m.in. znakomitą inscenizację słynnej operetki króla walca – Johanna Straussa, czyli „Zemstę Nietoperza” w reżyserii Henryka Konwińskiego, z powodzeniem wznowioną w 2020 roku w Operze Śląskiej, ale także wysłuchać polskich i ukraińskich, niezwykle poruszających pieśni, w wykonaniu Haliny i Aleksandra Teligów oraz młodych, debiutujących śpiewaczek – pieśni zarówno ludowych jak i tych stylizowanych, których autorami są XIX i XX-wieczni kompozytorzy. Zaprezentowane zostanie także jedno z najpiękniejszych i najbardziej poruszających dzieł oratoryjnych w historii muzyki, czyli „Mała msza uroczysta” Gioacchino Rossiniego w wersji oryginalnej: na chór, czwórkę solistów, dwa fortepiany i organy. Koncert przygotowuje muzycznie Anna Szostak, jedna z najbardziej uznanych dyrygentek w Polsce, założycielka dyrektorka i dyrygentka Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”.
„Viva il canto” to także bezprecedensowe muzyczne spotkania oraz prawykonania – i ich także nie zabraknie w tym roku. Podczas koncertu pt. „Daleko został cały świat…”, uświetniającego przypadającą w tym roku 140. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego, zabrzmią utwory nie tylko Szymanowskiego, ale także Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza oraz – premierowo – „Suita na tematy Karola Szymanowskiego” skomponowana przez mistrza improwizacji, śląskiego organistę, organologa i organmistrza Tomasza Orlowa.
Prof. Krzysztof Marek Bąk, Dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie, jest autorem przepięknej serii graficznej przygotowanej specjalnie na Festiwal „Viva il canto”.
Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” organizowany jest w Cieszynie od roku 1992. Znajdują tu swoją muzykę miłośnicy opery, operetki i musicalu, publiczność oczekująca bardzo znanych, mniej znanych i najnowszych dzieł muzyki wokalno-instrumentalnej, a także ci, którzy lubią jazz i muzykę popularną. Zróżnicowana oferta festiwalowa adresowana jest do starszej i młodszej publiczności, do wytrawnych melomanów i do tych, którzy dopiero chcą rozpocząć muzyczną przygodę, do wszystkich, którzy kochają śpiew.